KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6445274
*
nr 644 5274
Gouache
Talvik, 24x36
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 juni 2010
kl 19:17:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/6 12:38:45
1
100 kr
2/6 22:15:29
2
250 kr
7/6 09:28:16
1
200 kr
7/6 09:28:36
1
300 kr
7/6 15:27:17
3
1.000 kr
7/6 16:51:08
4
500 kr
7/6 16:55:18
1
600 kr
7/6 16:58:38
1
700 kr
7/6 17:55:53
4
800 kr
7/6 18:53:43
4
900 kr
7/6 18:54:29
4
1.100 kr
7/6 19:08:13
5
1.200 kr
7/6 19:12:53
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache talvik täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 644 5274
Gouache
Talvik, 24x36
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 1.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 juni 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/6 12:38:45 | 1 | 100 kr |
2/6 22:15:29 | 2 | 250 kr |
7/6 09:28:16 | 1 | 200 kr |
7/6 09:28:36 | 1 | 300 kr |
7/6 15:27:17 | 3 | 1.000 kr |
7/6 16:51:08 | 4 | 500 kr |
7/6 16:55:18 | 1 | 600 kr |
7/6 16:58:38 | 1 | 700 kr |
7/6 17:55:53 | 4 | 800 kr |
7/6 18:53:43 | 4 | 900 kr |
7/6 18:54:29 | 4 | 1.100 kr |
7/6 19:08:13 | 5 | 1.200 kr |
7/6 19:12:53 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache talvik täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14